نزدیک به 100 کارگر شاغل در کارخانه ریسندگی وبافندگی «زرین نخ شمال» دست کم بابت 3ماه معوقات مزدی طلبکارند

وقتی بی تدبیری چرخ یک کارخانه را فلج می کند مطالبات کارگران سها سرام همچنان بی نیجه ماند / برای درمان دختر سرطانیم پول ندارم

http://sobhetaft.ir/pl/web/4375525

به نوشته اردکان گویا در تاریخ روز شنبه سی ام بهمن ۱۳۹۵ آمده است : کارخانه سها سرام اردکان مدت زمان زیادی است که در آستانه ورشکستگی قرار دارد، با مشکل  نبود بودجه و عدم پرداخت حقوق کارگران مواجه است و این در حالی است که مطالبات کارگران سابق این کارخانه بیش از پانصد میلیون تومان و تکلیف سهام داران  هم چنان در وضعیت سر درگمی قرار دارد .

در سال جاری طی اعتراضات مداوم و پی در پی که توسط کارگران این کارخانه در مقابل فرمانداری اردکان رخ داد چندین جلسه در فرمانداری برای رسیدگی به وضعیت  کارخانه و کارگران تشکیل شد که طی آن فرماندار اردکان به مسئولین کارخانه مهلت 45 روزه داد تا مشکلات را برطرف و حقوق کارگران را تسویه نمایند که با گذشت 45 روز از ان جلسه و عدم رسیدگی مسئولین کارخانه به مطالبات تجمعات دوباره ی کارگران در مقابل فرمانداری اردکان بار ها تکرار شد که در نهایت کارخانه با مساعدت فرمانداری اردکان و با قریب به 50 کارگر به کار تولید ادامه داد اما تاکنون مطالبات برخی از  کارگران همچنان پرداخت نشده است .

بنا بر شنیده ها حقوق کارگران فعلی نیزکه نیمی از آنها از افراد غیر بومی شهرستان هستند هم پرداخت نشده است  که اعتراضاتی نیز در این خصوص در روز های اخیر شکل گرفته است و این کارخانه به دلیل عدم پرداخت حقوق کارگران تعطیل شد.

بعد از گذشت 3 سال حقوقمان نقد نشده است!

هدیه احمدی یکی از کارگران کارخانه سها سرام در مصاحبه با اردکان گویا گفت: سه سال است که تلاش ما برای گرفتن حقوقمان بی فایده بوده است.

مدتی قبل بجای حقوق به ما حواله ی کاشی دادند که این حواله کاشی هم معلق ماند و نه به کاشی و نه حقوق رسیم.وی افزود هفته ی قبل به وعده ی گرفتن حقوق ما را جلوی فرمانداری بردند ولی باز بی نتیجه بود و پولی به ما پرداخت نشد.

این کارگر تصریح کرد: حقوق معوقه ی من پنج میلیون و هشت صد هزار تومان است که با سه سال رفت و آمد هنوز نقد نشده است.

هر روز يک مسئول سر کار مي آيد!

یکی دیگر از کارگران این کارخانه در خصوص پرداخت حقوق های معوقه گفت: ده میلیون تومان حقوق معوقه ی من است که سه میلیون آن سه سال پیش پرداخت شده و ما بقی آن را حواله ی کاشی دا ده اند که آن هم نقد نشده و بدهی ما همچنان پرداخت نشده است.

فلاح افزود: تاددلتان بخواهد برای دریافت حقوقمان پیگیری کرده ایم اما هر روز فردی جدید بر سر کار می آید و مسئول می شود و هرکدام ما را به طرفی پاس می دهند و هر یک بعد از مدتی کار کردن و با وخامت اوضاع کنار می کشند و باز این داستان تکرار می شود.

کبری احمدی گفت: همه می دانند که من دختر سرطانی دارم و پولی برای درمان ندارم، مدتی قبل به مدیرعامل شرکت مراجعه کردم و از وی خواستم تا یک میلیون از آن هشت میلیون معوقه را به من بدهد تا بتوانم با آن دخترم با دکتر ببرم اما وی درخواست مرا رد کرد.

کارگر کارخانه سها سرام ادامه داد: وقتی بر روی خواسته ام پافشاری کردم و گفتم که شرایط من با بقیه فرق می کند مدیر عامل شرکت بجای این که دلداریم دهد و یا حتی این که مرا بپیچاند گفت برو از حاجی آبی بگیر و در آخر مرا با فحش بیرون کرد.

زندگيم به سختي مي گذرد!

حسین نظری دیگر کار کارگر این کارخانه گفت: 6 میلیون حقوق من را پرداخت نکرده اند، پایم در کارخانه شکست و دیه مرا نداده اند، هشت ماه حقوق من را بخاطر بیمه کم کرده اند و با این حال همین 6 تومن را هم نمی دهند.

این کارگر کارخانه افزود: چندین بار به اداره کار رفته ام و شکایت کرده ام از این وضعیت اما مرا به دادگاه عقدا فرستادند و از آن جا هم هیچ کس پیگیر کار نشد و مرا به فرمانداری حواله دادند و حالا به هرکس می گوییم حقوق ما را بدهد ما را به فرمانداری راهنمایی می کند و فرمانداری هم پولی برای پرداخت ندارد.

وی ادامه داد: من تازه دخترم را به خانه ی بخت فرستادم و زندگیم به سختی می گذرد اما هیچ کس توجهی ندارد.

حواله هاي کاشي هم نقد نشد!

خانم رخشان گفت: حقوق معوقه ما را پرداخت نکرده اند و هر از چند گاهی ما را به بهانه های مختلف جلوی فرمانداری میکشند و میگویند ک فرمانداری می خواهد حقوق ها را پرداخت کند اما هر بار میرویم و هیچ خبری نیست.

این کارگر کارخانه افزود: حقوق پرداخت نشده من چهار میلیون و نیم بود که نیمی از آن را به من حواله کاشی دادند که همین حواله را دم در کارخانه نصف قیمت از ما خریدند.

وی ادامه داد: در بین همکاران ما کسانی هستند که 20 میلیون حقوق معوقه دارند و هنوز حقوقی دریافت نکرده اند و حتی بعضی ها همین حواله هم دریافت نکردند و یا این که دریافت کردند و به انها گفته شد که پس بیاورند و پول بگیرند که نه پولی در بر داشت و نه حالا حتی حواله ای دارند.

خانم رخشان با اشاره به بد قولی مسئولین کارخانه تصریح کرد: حالا که کارخانه به دست فرمانداری افتاد، باز هم اقدامی صورت نگرفت و فقط یک بار به افراد ابتدای لیست کارگرها مقداری پول پرداخت شد و دیگر به کسی چیزی داده نشد.

به سراغ مسئولین کارخانه رفتیم تا شاید آنها بتوانند از وضعیت کارخانه برایمان توضیح دهند.

دهقانی حسابدار این کارخانه در مصاحبه با اردکان گویا گفت: وضعیت کارخانه خوب است و از طرف مدیر عامل حمایت شدیم و قرار است حقوق کارمندان را یکشنبه پرداخت کنیم!

یک منبع آگاه نیز در مصاحبه با اردکان گویا گفت: وضعیت کارخانه سها سرام اصلا خوب نیست و امیدی به پرداخت بدهی معوقه کارگران به این زودی ها نیست و امیدواریم که پیگیری هایی که صورت گرفته است به نتیجه برسد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s