فرار مالیاتی یکی از موضوعاتی است که در چند سال گذشته اقتصاد ایران را با مشکلات متعددی از جمله فاصله گرفتن از شفافیت و عدالت اقتصادی مواجه ساخته است.

فرار مالیاتی ۹۹۰ میلیاردی ۷۷ نفر

http://www.armandaily.ir/fa/Main/Detail/179556

به گزارش روزنامه آرمان امروز به قلم امیر داداشی در تاریخ روز شنبه ۰۷ اسفند۱۳۹۵ آمده است : فرار مالیاتی یکی از موضوعاتی است که در چند سال گذشته اقتصاد ایران را با مشکلات متعددی از جمله فاصله گرفتن از شفافیت و عدالت اقتصادی مواجه ساخته است. همچنین پس از بحران نفتی و کاهش بیسابقه قیمت نفت اوپک در بازارهای جهانی، دولت تمام تلاش خود را در پیش گرفت تا با جایگزین کردن درآمدهای مالیاتی، اقتصاد کشور را از مواجهه با بحران نجات دهد، اما فرارهای مالیاتی عدهای خاص که جز پردرآمدترین افراد و شرکتهای کشور شناخته میشوند تا حدودی مسئولان را در این مسیر با مانع رو به رو کرد و به جرات میتوان گفت که همین فرارهای مالیاتی عدالت اقتصادی را در کشور از بین برده است. در این زمینه رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با توجه به اطلاعات دریافتی از سوی مودیان مالیاتی گفت: تنها در چند ماه اخیر با بررسی ۲۲۰ مورد از تراکنشهای مشکوک، از ۷۷ نفر ۹۹۰ میلیارد تومان مالیات گرفتیم که رئیس اتاق بازرگانی هم در این اشاره داشت اگر مسئولان با همین قاطعیت به نظارتها و شناسایی متخلفان بیفزایند درآمدهای مالیاتی تا ۳۰ درصد افزایش مییابد.

بخشودگی جرایم بر عهده استانها

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه کل عواید مالیات بر ارزش افزوده به استانها واگذار میشود، تصریح کرد: یک درصد از این مبلغ در اختیار وزارت بهداشت برای طرح تحول نظام سلامت قرار میگیرد که این رقم امسال به حدود ۳۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است. سید کامل تقوینژاد با اشاره به صندوقهای مکانیزه بیان کرد: در این مورد نیز بر اساس اعتمادسازی عمل کردهایم تا اگر فردی اعلام کرده که صندوق مکانیزه را نصب کرده و صنف آن نیز این موضوع را تایید کرد، آن را قبول داریم، زیرا همه تلاش ما بر این است که اعتمادسازی و احترام به مودیان در دستور کار قرار گیرد. معاون وزیر اقتصاد و امور دارایی ادامه داد: موضوع تغییر رفتار در سازمان امور مالیاتی تا سطوح پایین دیده میشود و تمامی مودیان باید این موضوع را در رفتار تکتک بازرسان ببینند و کارمندان نیز باید بدانند که مشتری در واقع شریک اداره مالیات است. او با بیان اینکه بخشودگی جرایم مالیاتی به طور کامل به استانها واگذار شده است، خاطرنشان کرد: به ادارات استانها اعلام کردهایم که در صورتی که مودیان مراجعه داشته و اصل بدهی را پرداخت کنند، تمام جرایم مالیاتی آنها بخشیده شود. تقوینژاد دستور کار اصلی سازمان امور مالیاتی کشور را اضافه کردن مودیان جدید و مشمولان فرار مالیاتی برای افزایش درآمد عنوان کرد و افزود: ما به هیچ عنوان قصد نداریم به مودیان موجود فشار بیاوریم. همچنین اعتقاد ما بر این است که هیاتها باید درست تشکیل شده و جنبه صوری پیدا نکنند و حتما رای تمام افراد عضو در هیات مورد توجه قرار گیرد تا عدالت رعایت شود. رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به ردگیری فرارهای کلان مالیاتی با توجه به اطلاعات دریافتی از سوی مودیان مالیاتی گفت: تنها در چند ماه اخیر با بررسی ۲۲۰ مورد از تراکنشهای مشکوک، از ۷۷ نفر ۹۹۰ میلیارد تومان مالیات گرفتیم.

افزایش ۳۰ درصدی درآمد دولت با شناسایی متخلفان

همزمان در نشست شورای گفتوگوی دولت و بخش خصوصی استان خراسان رضوی در اتاق بازرگانی مشهد، رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: اگر برنامه این باشد که نظام تشخیص و

وصول مالیات را دچار تحول کنیم و شناسایی فرارهای مالیاتی را مورد توجه قرار داده و معافیتهای ناعادلانه مالیاتی را افزایش دهیم، میزان درآمدهای مالیاتی میتواند تا ۳۰ درصد هم افزایش پیدا کند. غلامحسین شافعی اظهار کرد: مهمترین آسیب ما اتکا به درآمدهای نفتی است. ما در مقابل شوکهای اقتصادی با تهدید زیادی مواجه میشویم و این تهدیدها به بحران تبدیل میشود. او ادامه داد: در گذشته ما هم درآمد رویایی نفت و هم افت قیمت نفت را دیدهایم که با هر دو اقتصاد ما دچار مشکل شد. راه برونرفت از این مساله عدم اتکا به درآمدهای نفتی است. تولید باید رونق یافته و صادرات به درآمدهایی غیر از نفت متکی شود. یکی از این موارد مالیات است. باید مالیات یکی از تکیههای مهم اداره کشور باشد. شافعی تصریح کرد: نظام مالیاتستانی باید به شیوهای باشد که مقبولیت عمومی داشته و منطق بر آن حاکم باشد. اینکه اگر کسی بهتر و درستتر کار کند، جریمه بیشتری بدهد، درست نیست. تفاوت در تعهد اداره مملکت به مالیات نباید وجود داشته باشد. اگر قرار است، دولت کمک ویژهای به نهاد و سازمانی انجام دهد، این در مقام محیط رقابتی منطقی نیست. رئیس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: در یک محیط رقباتی به هیچ عنوان نرخ متفاوت مالیاتی قابل پذیرش نیست. آنچه در بودجه ۱۳۹۶ سوال است، این است که درآمد مالیاتی ۱۱۳ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده است، اما مرکز پژوهشهای مجلس پیشبینی کرده بیش از ۹۳ هزار میلیارد تومان از این محل به دست نمیآید. شافعی اضافه کرد: اگر این پیشبینی درست باشد، درآمدهای مالیاتی کشور ۲۱ درصد افزایش داشته است، اما فعالیت اقتصادی بخش خصوصی ۲۱ درصد رشد نخواهد داشت. این یک معادله نابرابر است. اگر برنامه این باشد که ما نظام تشخیص و وصول را دچار تحول کنیم و شناسایی فرارهای مالیاتی را مورد توجه قرار دهیم، میزان درآمدهای مالیاتی میتواند تا ۳۰ درصد هم افزایش پیدا کند. او خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۴ متوسط افزایش هزینههای بخش تولید حدود ۲۱ افزایش داشته است. در این همایش همچنین معاون مالیاتهای مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور با اذعان به وجود بیعدالتی در اخذ مالیات در کشور اشاره کرد: دلیل بیعدالتی در اخذ مالیات به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات کافی از مودیان است. نادر جنتی با اشاره به اینکه بیعدالتی در اخذ مالیات به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات کافی از مودیان است، اظهار کرد: به همین دلیل مجبوریم با افراد توافق کنیم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s