به نوشته روزنامه وقایع اتفاقیه به قلم لیلا رازقی در تاریخ روز شنبه۲۱ اسفند۱۳۹۵ آمده است : مروري بر خبرهاي منتشرشده در ارتباط با اعتراضات صنفي معلمان نشان مي‌دهد در سال‌هاي گذشته و همزمان با روي‌کارآمدن دولت يازدهم، اعتراض به گسترش تبعيض‌هاي شغلي و بي‌توجهي به مطالبات صنفي معلمان، قوت گرفته است

تجمع صنفی معلمان در شهرهاي مختلف کشور برگزار شد فریاد برسر «فقر» و «فرق

به نوشته روزنامه وقایع اتفاقیه به قلم لیلا رازقی در تاریخ روز شنبه۲۱ اسفند۱۳۹۵ آمده است :  مروري بر خبرهاي منتشرشده در ارتباط با اعتراضات صنفي معلمان نشان مي‌دهد در سال‌هاي گذشته و همزمان با روي‌کارآمدن دولت يازدهم، اعتراض به گسترش تبعيض‌هاي شغلي و بي‌توجهي به مطالبات صنفي معلمان، قوت گرفته است. گروهي اين مسئله را ناشي از عبور از دوران سرکوب و بازشدن فضاي مبتني‌بر تعامل و گفت‌وگو ميان دولت و نهادهاي صنفي مي‌دانند و گروهي ديگر معتقدند، ميراث ‌به‌جامانده از دولت‌هاي گذشته از طرفي و گرايش دولت يازدهم به اجراي يکطرفه سياست‌هاي نئوليبرالي بدون توجه به مطالبات صنفي طبقات فرودست و حداقل‌بگير، دليل گسترش اعتراضات صنفي- کارگري بوده است. با هر رويکردي که به اين موضوع بنگريم، افزايش اعتراضات صنفي معلمان در بيش از سه سال و چند ماهه گذشته نشان مي‌دهد، باوجود اتخاذ انواع مختلف کنش صنفي (از امضاي طومار اعتراضي تا برگزاري تجمع صنفي) حتي جامعه فرهنگيان کشور نتوانسته‌اند به سطحي از رضايتمندي مطلوب در زمينه به انجام‌رسيدن مطالبات صنفي‌شان نائل شوند. در همين حال، دو روز پيش
(19 اسفند) هزاران معلم در سراسر کشور در اعتراض به آنچه تبعيض و بي‌عدالتي خوانده مي‌شود، براي چندمين‌بار در سال‌هاي اخير، تجمع صنفي- اعتراضي برگزار کردند.
تجمعي براي پافشاري بر مطالبات فراموش‌شده
براي چندمين‌بار در طول سال‌هاي گذشته، بار ديگر جمع کثيري از معلمان به‌صورت همزمان، تجمعي سراسري را برگزار کردند تا خواسته‌ها و مطالبات برزمين‌مانده نظام آموزش کشور را به مسئولان يادآور شوند. در تجمع سراسري که روز پنجشنبه،
19 اسفند برگزار شد، هزاران معلم و بازنشسته فرهنگي در استان‌هاي تهران، شيراز، يزد، گيلان، کردستان، کرمانشاه، بوشهر، اردبيل، لرستان، مشهد، قزوين و چندين استان و شهرستان ديگر در مقابل ادارات آموزش‌وپرورش گردهم آمدند تا نسبت به ضرورت ترميم و اصلاح دستمزدها هماهنگ با ساير کارکنان دولت، اصلاح ساختار بيمه معلمان، پرداخت به‌موقع پاداش پايان‌خدمت فرهنگيان و نقض احکام قضايي فعالان صنفي معلمان واکنش صنفي نشان دهند.
اوج اعتراضات در شهرهاي غربي کشور ازجمله سنندج و مريوان گزارش شد که همچنان بيشترين محدوديت را درزمينه تشکل‌يابي صنفي براي معلمان دارند. اين اعتراض سراسري که پيش‌ازاين در شبکه‌هاي مجازي اطلاع‌رساني شده بود، با استقبال تعداد نسبتا زيادي از معلمان مواجه شد که با اجماع بر سر خواسته‌هاي صنفي خود در روزهاي پاياني باقي‌مانده به سال 95، دولت و مجلس را در مقابل آزموني سخت براي رسيدگي به وضعيت هزاران فرهنگي که از تبعيض‌ها و بي‌عدالتي‌هاي شغلي ناراضي هستند، قرار داد.
در تجمعي که روز پنجشنبه برگزار شد، معلمان، پلاکاردهايي را در دست داشتند که روي آنها عباراتي همچون «هم از فقر مي‌ناليم، هم از فرق»، «تحصيل رايگان، حق بچه‌هاي ماست»، «نه چپيم، نه راستيم، فقط معلم هستيم» و «تشکل‌يابي صنفي، حق معلمان است» ديده مي‌شد.
در تهران نيز جمع چندصد نفره‌اي از معلمان و بازنشستگان فرهنگي در مقابل ساختمان مجلس شوراي اسلامي گردهم آمدند تا با اعتراض به سياست‌هاي دولت يازدهم درباره ترميم بودجه آموزش‌وپرورش بر به‌کارگيري افراد باتجربه و متخصص بر مسند وزارتخانه آموزش‌وپرورش تأکيد کنند.
ترميم بودجه آموزش‌وپرورش و اصلاح آن ازجمله مطالبات جدي فرهنگيان در ماه‌هاي گذشته بود که منجر به شکل‌گيري کمپين «نه به بودجه غيرعادلانه» شد؛ کمپيني که امضای 140 هزار فرهنگي را به‌عنوان مطالبه بسيار مهم جامعه معلمان کشور به مجلس تقديم کرد تا به‌اين‌وسيله، سهمي در فشار به دولت براي تعيين بودجه عادلانه براي آموزش‌وپرورش و کمک به بهبود وضعيت هزاران معلم شاغل و بازنشسته داشته باشد.
تاريخچه اعتراضات صنفي معلمان و بيانيه 19 اسفند
اما درحالي‌که بيش از 15 سال از اعتراضات دامنه‌دار معلمان مي‌گذرد، سال‌به‌سال بر شدت اعتراضات افزوده مي‌شود. تجمعات اعتراضي معلمان از سال ۸۰، وارد فاز جديدي شد و به شکل حرکت‌هاي خياباني ظهور و بروز کرد. تجمعات اعتراضي – صنفي معلمان تا سال ۸۵ با برگزاري تجمعات گسترده‌اي ادامه يافت. در تجمعاتي که برگزار مي‌شد، ابتدا يک خواسته مطرح بود و آن هم اجراي قانون نظام هماهنگ حقوق بوده است. همزمان با به‌تصويب‌رسيدن لايحه مديريت خدمات کشوري، معلمان نيز تصور مي‌کردند با تصويب اين لايحه، ادعا‌هاي دولتي‌ها، درباره رفع تبعيض و يکسان‌سازي درآمدهاي شغل‌هاي يکسان محقق خواهد شد که گويا با اجراي اين قانون، هيچ‌کدام از اين وعده‌ها محقق نشد. حالا هم مطالبات معلمان، همان مطالبات
16، 17 سال پيش است، با اين تفاوت که بر حجم مطالبات اضافه شده است. در بيانيه‌اي که روز 19 اسفند و در پايان تجمع سراسري از سوي معلمان صادر شد، بر سياست‌هاي نادرست دولت‌هاي قبلي و فعلي و عدم ايفاي نقش نظارتي مجلس بر بودجه و قوانين موردنياز که وضعيت آموزش‌وپرورش را در وضعيت نابساماني قرار داده است، تأکيد شد. «هدايت تحصيلي اجباري، خصوصي‌سازي کامل پيش‌دبستاني، فروش مدارس با موقعيت تجاري، استاندارد و ايمن‌نبودن و فرسودگي مدارس، تراکم بالاي دانش‌آموزان در هر کلاس، کاهش ساعات حضور مشاوران در مدارس متوسطه، عدم اختصاص سرانه مناسب، خشونت در مدارس، عدم توجه به نيازهاي دانش‌آموزان در مناطق محروم و حاشيه‌اي» نمونه‌اي از سياست‌هاي غلط مسئولان عنوان شد که بدون درنظرگرفتن شايسته‌سالاري و بر‌اساس ملاحظات حزبي و جناحي در رأس امور آموزشي و پرورشي قرار مي‌گيرند.
شرايط بد معيشتي- منزلتي، دليل اعتراضات دنباله‌دار
محمدرضا نيک‌نژاد، معلم و فعال صنفي درباره دلايل تجمع 19 اسفند فرهنگيان به «وقايع‌اتفاقيه» مي‌گويد: بر کسي پوشيده نيست که ده‌ها سال است فرهنگيان کشور از شرايط بد معيشتي- منزلتي خويش گلايه‌مند و معترض هستند. اين گلايه‌ها از فاصله مشخص دستمزدها با ميانگين خط فقر کشوري، بيمه‌هاي ناکارآمد، به‌تأخيرافتادن تحقير‌آميز مطالبات پولي مانند حق‌الزحمه‌هاي اضافه تدريس، پاداش پايان‌خدمت بازنشستگان، نداشتن مزاياي شغلي مانند ديگر کارمندان دولت، شرايط آموزشي به‌شدت سخت در مناطق گوناگون، شلوغي کلاس‌هاي درس و سروکله‌زدن با دانش‌آموزان گريزان از درس و مشق و آموزش، افت شديد کيفيت آموزشي در کشور و پولي‌کردن آموزش و پيامدهاي آن براي دانش‌آموزان، خانواده‌ها و خود فرهنگيان و… آغاز و تا دشواري‌هاي ساختاري و ناديده‌گرفتن فرهنگيان در برنامه‌ريزي‌هاي خُرد و کلان آموزشي و به زبان ساده، به حساب‌نياوردن آنها در تصميم‌سازي‌ها و سياست‌گذاري‌هاي کوچک و بزرگ و حتي درون مدرسه و کلاس ادامه مي‌يابد؛ البته اينها فقط بخشي از دشواري‌هاي آموزش و معلم در کشور است. عضو کانون صنفي معلمان تهران در ادامه به تلاش‌هاي صورت‌گرفته در ماه‌ها و سال‌هاي گذشته درباره رسيدگي به مطالبات صنفي معلمان اشاره کرد و گفت: پس از گفت‌وگوهاي چندين‌ماهه فعالان صنفي- آموزشي کشور با دست‌اندرکاران آموزشي، سياسي، نمايندگان مجلس، دادن بيانيه، نوشتن ياداشت‌ها و تحليل‌هاي آموزشي- صنفي در روزنامه‌ها و فضاي مجازي، تهيه پويش‌هاي ضمن خدمت و  بودجه عادلانه و… آنچه بيش از هرچه حس مي‌شود، کم‌تواني و کم‌تحرکي دست‌اندرکاران آموزشي- سياسي کشور است.
ژرف‌ترشدن حس فقر و فرق در بين معلمان
نيک‌نژاد، اجرانشدن نظام رتبه‌بندي براي جمع زيادي از فرهنگيان را عامل دامن‌زدن به تبعيض‌هاي شغلي در ميان اين صنف دانست و گفت: اکنون 6 ماه است که فرهنگيان، حق‌التدريس ساعت‌هاي اضافه خويش را نگرفته‌اند و اين درحالي است که در رسانه‌ها پشت سر هم از پرداخت مطالبات فرهنگيان سخن گفته مي‌شود، رتبه‌بندي براي فرهنگياني که در سال 95 به رتبه‌هاي بالاتر رفته‌اند، هنوز و در روزهاي پاياني سال اجرا نشده و… همه اينها موجب شده که حس «فقر» و «فرق» در ميان فرهنگيان ژرف‌تر شود و اين سبب ژرف‌ترشدن شکاف ميان دست‌اندرکاران آموزشي و فرهنگيان شده است. اين حس همواره پتانسيل اعتراض در ميان بخشي از فرهنگيان را فراهم کرده و در همين چند روز گذشته، نمونه‌اي از آن را ديديم. عضو کانون صنفي معلمان تهران با تأکيد بر اهميت تشکل‌يابي صنفي در ميان معلمان و توجه به مقتضيات سازمان‌يابي مدني براي نيل به اهداف تعيين‌شده گفت: من به‌عنوان يک فرهنگي، ريشه‌هاي اين اعتراض را درک مي‌کنم و با دل‌نگراني‌هاي همکارانم همراه و همدل بوده و آن را مشروع مي‌دانم. تشکل صنفي براي ورود به چانه‌زني با دست‌اندرکاران آموزشي – سياسي، نياز به بدنه‌اي دارد که همواره همراه و منتقد تشکل‌ها باشد؛‌ اين همراهي است که ستون فقرات کار مدني- صنفي را توانمند کرده و قدرت چانه‌زني با فرادستان را فراهم مي‌کند. نيک‌نژاد، توجه هر چه سريع‌تر به مطالبات صنفي فرهنگيان را نيازمند يک برنامه‌ريزي ميان‌مدت دانست و گفت: از دست‌اندرکاران سياسي- آموزشي به جد مي‌خواهم تا يک ميليون فرهنگي و نزديک 13,5 ميليون دانش‌آموز را دريابند و در يک برنامه‌ريزي ميان‌مدت درپي برطرف‌کردن دو حس زشت «فقر» و «فرق» برآيند تا براي هميشه آموزشي توانمند و پويا را براي آينده‌سازان کشور فراهم کنيم.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s