به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران - ایلنا در تاریخ روز پنجشنبه۱۴اردیبهشت۹۶ آمده است : جمعی از کارگران معادن زغال‌سنگ طزره در سمنان ، طبس و کرمان برای شرکت در عملیات مربوط به جستجو و نجات همکاران گرفتار شده خود در معدن زمستان یورت شمال غربی راهی استان گلستان شدند.

حضورکارگران معادن طزره، طبس و کرمان برای کمک به حادثه‌دیدگان معدن زمستان یورت شمال غربی

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ روز پنجشنبه۱۴اردیبهشت۹۶  آمده است :   جمعی از کارگران معادن زغال‌سنگ طزره در سمنان ، طبس و کرمان برای شرکت در عملیات مربوط به جستجو و نجات همکاران گرفتار شده خود در معدن زمستان یورت شمال غربی راهی استان گلستان شدند.

گروهی از کارگران معدن طزره در استان سمنان به خبرنگارایلنا گفتند که شماری از همکارنمان از روز گذشته برای نجات  معدنچیان محبوس زمستان یورت شمال غربی در محل حادثه هستند.

براساس این اظهارات یک گروه 50 نفری متشکل از واحد کارگران ایمنی ونجات معدن زغال سنگ طزره که به چراغ افرادی معدن کپسول خود نجات و دستگاه تهیه و سایر تجهیزات امدادی پیشرفته مجهز هستند در محل این حادثه در کنار دیگر اعضای تیم امداد و نجات مشغول فعالیت هستند.

در عین حال گفته می‌شود که گروهی از کارگران واحدهای ایمنی معادن زغال ‌سنگ استان کرمان و طبس در خراسان جنوبی نیز در این عملیات مشارکت دارند.

درباره وضعیت بیمه ای کارگران معدن آزادشهر

در تاریخ روز پنجشنبه۱۴اردیبهشت۹۶  آمده است :    پیگیری ها از اینکه چه تعداد از کارگران این معدن توسط کارفرما، بیمه حادثه و مسئولیت داشته اند گویای این است که ظاهرا تعداد کمی از این افراد تحت پوشش بیمه حادثه و مسئولیت بوده اند البته مشخص نیست که همان اندک تعدادی که پوشش های بیمه ای داشتند سقف مناسبی در بیمه نامه هایشان لحاظ شده یا خیر.

کارگران معدن آ زادشهر لب به سخن گشودند و حرف‎هایی که سال‎ها بر دلشان مانده بر زبان جاری کردند. یکی از این کارگران گفت: تا به حال در مدتی که در این معدن فعالیت می‎کردیم کسی سراغی از ما نمی‎گرفت هر کدام از این معدن‎کاران از پنج ماه تا 12 ماه حقوق معوقه دارند بیمه آنها با تاخیر واریز می‎شود برخی از آنها در آستانه بازنشستگی هستند اما بی‎توجهی به مسئله بیمه، آنها را دچار گرفتاری کرده است.

آخرین اخبارازقربانیان حادثه:

در تاریخ روز پنجشنبه۱۴اردیبهشت۹۶  آمده است :    *تاکنون پیکر ۲۶ جانباخته کشف شده، ورود به معدن در شرایط سخت ناشی از وجود گاز و انفجار ادامه کار را سخت کرده است.

*تاکنون اجساد 22 نفر از کارگران جان باخته بر اثر این حادثه پیدا شده است وبه طور قطعی 15 تا 16 نفر در معدن محبوس شده‌اند.5 تا 6 نفر از کارگران در کارگاه پایین معدن و مابقی در قسمت کارگاه بالایی معدن قرار دارند.

اسامی اجسادی که تا کنون جواز دفن آن ها توسط پزشکی قانونی آزادشهر صادر شده به شرح زیر است:

 1. بهرام هدایتی کرد
 2. مهدی مشهدی
 3. عباس طاهردوست
 4. حسن سنچولی
 5. محسن گنجی وطن
 6. حسین خلیلی
 7. صادق منصوری رضی
 8. محمد مهران پور
 9. علی جعفری فر
 10. حمید میردار
 11. حمزه گیلکی
 12. نوراله سوسرایی
 13. مجتبی سوسرائی
 14. جعفر علیخانی
 15. علی مسعودی
 16. سید محمود حسینی
 17. ناصر نوروزی
 18. علی اکبر شهمرادی
 19. حسن قره داغلی

پیام های تاثر و تاسف

پیام تسلیت

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور

 

 به مناسبت جان باختن معدنچیان استان گلستان

 

به نام خداوند جان و خرد

 

هنوز داغ سوختن کارگران در حادثه پلاسکو و یخ زدن کولبران، در دلهایمان تازه بود که خبر جان باختنِ معدن چیان گلستان، آتشی دوباره در دلهای مردم ایران نشاند.

 

بی گمان تا زمانی که برای مسئولان، توجه به منافع سیاسی و جناحی از مرگ و زندگیِ طبقات فرودست جامعه مهمتر باشد، چنین فجایعی دور از انتظار نیست.

 

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان، حادثه دلخراش مرگ کارگران معدن زمستان یورت گلستان را به کارگرانِ زحمتکش، خانواده آن عزیزان، معلمان و عموم مردم ایران تسلیت می گوید.

 

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور

چهاردهم اردیبهشت۱۳۹۶

———————

پیام تسلیت

کانون صنفی معلمان استان تهران

 

به نام خداوند جان و خرد

 

مرگ مظلومانه کارگران معدن زمستان یورت گلستان، جامعه فرهنگیان را مانند سایر اقشار جامعه دچار تاثر و ناراحتی کرده است. از این رو لازم می دانیم تا مراتب همدردی و تالم معلمان را اعلام نماییم. و  آرزوی مغفرت برای آن عزیزان و  حمایت از خانواده های درگذشتگان را داشته باشیم.

 

همچنین امیداوریم اینگونه حوادث درسی گردد تا  استانداردهای ایمنی در محیط کار بصورت دقیق تری اجرا گردد تا شاهد اینگونه حوادث در محیط های کاری نباشیم.

 

کانون صنفی معلمان استان تهران

پیام تسلیت خانواده‌های شانزده  شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو به

 

خانواده‌های شریف حادثه جان‌سوز معدن آزادشهر؛

 

شنیدن جان‌باختن جمعی از عزیزان زحمت‌کش معدنچی، آتش داغ ما را تازه و نیز گداخته‌تر کرد، چه می‌توان گفت وقتی درد و احساسمان در کلمات نمی‌گنجد و جملات از محضرتان شرم حضور دارد، پس سخن کوتاه کرده و برایتان صبر و امید مسألت داریم.

 

این مصیبت را به خانواده‌های کارگران شریف از دست رفته تسلیت گفته و برای آنها از خداوند منان، علو درجات را خواستاریم همچنین برای کارگران گرفتار شده در معدن، آرزوی نجات و سلامتی داریم.

 

در کنارتان هستیم و از منتهای جان با شما همدردیم…

خانواده‌های شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو…

 

کارگران با جان خود چرخ های اقتصاد را می گردانند/ معدن یورت آرامگاه معدنچیان

http://bield.info/yourt/

به نوشته مندرج رد سایت حقوق معلم و کارگر در تاریخ روز پنجشنبه۱۴اردیبهشت۹۶  آمده است :    سیزدهم اردیبهشت 1396 در تاریخ کارگری ایران با حادثه مرگ دلخراش کارگران معدن زغال سنگ زمستان یورت آزاد شهر، ثبت خواهد شد.

معدنچیانی که با امکانات ایمنی محدود، برای حقوق حداقلی، تا عمق دو کیلومتری زمین پیش میروند تا شرمسار فرزندانشان نشوند و روسیاهی را برای زغال و زغال سنگ فروشان می گذارند.

معدن زمستان یورت در شهرستان آزاد شهرِ استان گلستان واقع است. این معدن مدتی است که به بخش خصوصی واگذار شده. به گزارش خبرگزاری ایلنا و شرق، مالک این معدن بانک مهر اقتصاد، متعلق به یکی از نهاد های انقلابی است.

واگذاری مشاغل پر خطر، مثل کار در معادن، به بخش خصوصی و فقدان نظارت های قانونی، نه تنها معیشت و امنیت شغلی کارگران را به مخاطره می اندازد،بلکه جان آنها را نیز در معرض خطرات مرگبار قرار می دهد.

یکی از کارگران این معدن، در کلیپ کوتاهی که یک روز پس از واقعه در فضای مجازی منتشر شده، می گوید: بخش خصوصی درست کرده اند، بخش خصوصی معنیش همینه، آنها فقط زغال و پول می خواهند، جان من که برایشان مهم نیست.

اینها اظهارات ساده یک کارگر معدنچی است، اما در کمال سادگی همه ی واقعیت هم هست، و حقیقت کارگری در ایران چیزی جز این هم نیست.

برگردیم به چند ماه قبل، شهادت آتش نشانان پلاسکو، یخ زدگی کولبران در معابر صعب العبور کردستان، و خیل عظیمی از مرگ های خاموش نیروی کار در ایران، اخبار گذشته را نگاه کنید، نه گذشته ی دور، همین هفته ها و ماههای گذشته، پرستار جوان بیمارستان فیروزگر تهران، در اثر فشار زیاد، حین شیفت کاری، ایست قلبی می کند و می میرد، پاسخگویی درکار نیست.

کارگران ساختمانی، هر روز و هر هفته، از داربست های نا ایمن سقوط میکنند، به داخل چاه های عمیق آسانسور ها پرتاب می شوند، باز هم پاسخی در کار نیست.

اینها مرثیه خوانی نیست، بخشی از واقعیت هرروزه ی حیات جمعی کارگران ایرانی است.  تا تدبیری در کار نباشد، امیدی به تغییر، در کار نخواهد بود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s