فراخوان مشترک به شرکت درتظاهرات ۱۳ ژوئن در ژنو امسال نیزاجلاس سالانه "سازمان جهانی کار" مثل همیشه درهفته دوم ماه ژوئن ۲۰۱۷ در ژنو برگزار می شود و مثل هرسال، دار و دسته ی وابسته به رژیم به نام "نمایندگان کارگران ایران" به ژنو فرستاده میشوند تا از رژیم سرمایه داری و ضد کارگری جمهوری اسلامی دفاع کنند. در جایی که تشکل های مستقل کارگری در ایران ممنوع است، تشکل هایی نظیر "سندیکای کارگران شرکت واحد و نیشکر هفت تپه " و ... غیر قانونی اعلام می شوند و مسئولین آنها تحت تعقیب قرار گرفته و به زندان محکوم می شوند، و هرگونه فعالیتی برای ایجاد تشکل های مستقل کارگری، سرکوب می شود، مزدورانی را به عنوان "نمایندگان" کارگران ایران به این گونه مجامع بین المللی فرستادن، توهین آشکاری به طبقۀ کارگر ایران است. مبارزه کارگران در دفاع از حق تشکل و اعتصاب که از حقوق پایه ای است، توسط این رژیم سرکوب و پایمال می شود. ما فعالین جنبش کارگری در خارج کشور، بدون داشتن هیچ توهمی نسبت به "سه جانبه گرائی" ، به منظور رساندن صدای اعتراض فعالان کارگری ایران و در دفاع از حقوق مسلم آنان، که توسط جمهوری اسلامی تماماً پایمال می شود، درحالی که خود امضا کننده برخی از مقاوله نامه های این سازمان جهانی در التزام به همین حقوق می باشد، همچون هر سال آکسیونی در مقابل ساختمان این سازمان در ژنو برگزار می کنیم و از همه ایرانیان آزادیخواه و مدافع جنبش کارگری میخواهیم تا در این حرکت اعتراضی متحدا در حمایت از کارگران ایران همراه شویم. "کلکتیو سندیکاهای فرانسه در حمایت از کارگران ایران " با همکاری و حمایت اتحادیه های سوئیسی و سوئدی در ادامه فعالیتهای خود در پشتیبانی از کارگران ایران، امسال نیز، در این تظاهرات در برابر محل اجلاس سازمان جهانی کار شرکت می نمایند تا در غیاب نمایندگان واقعی و منتخب کارگران ایران ، بلندگو و صدای خواسته های آنان بوده و به حضور نمایندگان قلابی و انتصابی دولت جمهوری اسلامی با اراده ای واحد در کنار ما اعتراض کنند. حضور هرچه گسترده تر نیروهای آزادیخواه و مدافعین حقوق کارگری به ما امکان می دهد تا با حمایت نیروهای مترقی بین المللی، بتوانیم مانع از تشبثات ضد کارگری جمهوری اسلامی شویم. زمان : از ساعت ۱۳تا ۱۵ روز ۱۳ ژوئن مکان : میدان ملتها ، در مقابل سازمان ملل ، ژنو کانون همبستگی با جنبش کارگری ایران – هانوفر کانون همبستگی با مبارزات کارگران در ایران – فرانکفورت کانون همبستگی با کارگران ایران – گوتنبرگ شورای همبستگی با جنبش کارگری ـ پاریس کانون همبستگی کارگران ایران و کانادا کمیته حمایت از کارگران ایران - تورنتو کمیته همبستگی با جنبش کارگری ایران – استرالیا کمیته همبستگی کارگران ایران وسوئد همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران – فرانسه نهاد همبستگی با جنبش کارگری در ایران – غرب آلمان انجمن کارگری جمال چراغ ویسی انجمن سوسیالیستهای سوئد شورای هماهنگی علیه کشتار جمهوری اسلامی ( فریاد خاوران) کمیته چپ شیکاگو اتحاد چپ ایرانیان واشنگن اتحاد چپ ایرانیان ونکوور اتحاد چپ سوسیالیستی ایرانیان بخشی از فعالین چپ در لس آنجلس کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران - شیکاگو کمیته یادمان کشتار زندانیان سیاسی دهه شصت در ایران – مونترال پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ برابر با ۰۱ ژوئن ۲۰۱۷

گزارشی از اعتصاب کارگران کارخانه نوشابه سازی زمزم کرمانشاه در دفاع از کارگران بخش پیمانکار

به نوشته کمیته هماهنگی مندرج در شبکه کالنال تلگرامی در تاریخ روز پنجشنبه۱۴اردیبهشت۹۶  آمده است :    امروز  چهارشنبه 96/ 2 /13 کارگران پیمانکار بخش بسته بندی و تخلیه و بارگیری شرکت زمزم کرمانشاه،با هماهنگی و برنامه ریزی از قبل و درموقعیت معینی، در اعتراض به دستمزد بسیار پایین و ناچیز ماهانه و  4 ماه مطالبات معوقه خود و شرایط سخت وطاقت فرسا کار، دست به اعتصاب زدند.

تقریبا ازحدود ده سال پیش شرکت زمزم در راستای کوچک کردن مسئولیت خود و تعدیل نیرو و اخراج سازی ها، این قسمت از کار را به پیمانکار واگدار نمود. کارگرانی که دراین قسمت کار می کنند توسط شرکت های پیمانکاری به کار گمارده می شوند و هر یکی دو سال یک بار پیمانکار عوض می شود. پیمانکار جدیدی که در مناقصه پایین ترین قیمت را بدهد،کار را به او واگذار می کند. در نتیجه پیمانکار با بی حقوقی ترین قرارداد در نوع خود، با کار قطعه ای و یا بسته ای، در مناقصه برنده می شود. این قرارداد بدون در نظر گرفتن مزایای قانونی کارگران، از جمله مرخصی سالیانه، عیدی، اضافه کاری های هر روزه به میزان 5ساعت ،تعطیلات رسمی، و سرویس ایاب و زهاب وغیره… بسته می شود. کارگران در این بخش با سابقه کار یک الی ده سال مشغول به کارند و مجبور به کارسخت و پر مشقت با ساعت کاری 10الی 12ساعته و متناسب با تولید شرکت، درشیفت های کاری شب و روز هستند. دستمزد ماهیانه هر کدام از این کارگران در فصل های سال  از 250 هزار تا 450 هزار تومان تجاوز نمی کند. این وضعیت باعث شده که بعضی از کارگران که نیاز مالی بیشتری دارند، در طول ماه، چند روزی را به صورت دو شیفت کار کنند.

اعتصاب کارگران پیمانی کارخانه زمزم کرمانشاه با خواست پرداخت حداقل دستمزد اعلام شده از طرف دولت و قانون کار و اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه 4 ماه گذشته و ندادن عیدی سالیانه انجام گرفت. و البته اعتراضی به پیمانکار بود که درجواب خواست کارگران معترض، گفته بود که «شماها همین اندازه کار کردین، پول گرفتین! «یعنی درطی این 4 ماه یک میلیون الی یک میلیون و دویست هزار تومان! به عبارتی 4 ماه برابر یک ماه پایه حقوق!

تجمع کارگران زمزم که از ساعات اولیه صبح آغاز شد، بر تمامی خط های تولید شرکت که شامل 3 خط تولید نوشابه جهت بازار داخلی و صادرات می باشد، تاثیر گذاشت و همه خطوط تعطیل شدند و از کار افتادند. درهمان ساعات  اول صبح مدیران و مسئولان شرکت با پیمانکار مربوطه در محل تجمع حاضر شدند و باحضور شورای اسلامی کار زمزم ، مسئولان شرکت شروع به تهدید اخراج و ایجاد رعب وحشت و ترس کردند. به کارگران گفتند که » این کار اغتشاش و کارشکنی است و سیاسی محسوب می شود و در این شرایط نباید چنین کاری بکنید، در میان کارگران کسانی هستند که شمارا تهیج می کنند، آنها دوست تان نیستند،اینها اخلال گرند،و …، ما امروز  از تهران بازدید کننده داریم، چرا این روز را انتخاب کردین؟ اقای (نیری)  پیمانکار،اگر نمی توانید کار را اداره کنید،جمع کنید بروید ! » اما کارگران به این صحبت ها توجهی نکردند و گفتند «تا خواسته ی ما که بسیار هم ناچیز می باشد، یعنی همان حداقل حقوق اعلام شده با موارد درج شده در قانون کار و مطالبات معوقه 4 ماه گذشته پرداخت نشود و جواب نگیریم، کار را شروع نخواهیم کرد.»

این اعتصاب که با هماهنگی و همفکری و برنامه ریزی و در شرایط معین تصمیم گیری شده بودو با استقبال و حمایت و دل گرمی کارگران قرار داد دائم و رسمی شرکت زمزم  روبرو شده بود، باعث جسارت و روحیه قوی کارگران پیمانکار شده و مصرانه بر محقق شدن خواسته های خود ایستادگی کردند.

از سوی دیگر دو نفر از اداره کار کرمانشاه هم که توسط شورای اسلامی کار زمزم، در جریان گذاشته شده بودند به محل تجمع کارگران آمدند. آنها هم با صحبت های از قبیل «کار شماها غیرقانونی می باشد،اعتصاب یعنی چه؟ شماباید به ما اطلاع می دادید، ما بررسی می کردیم و… «. کارگران معترض از اینکه اداره کار به شرکت آمده بود، جسورتر شده و در جواب مامورین اداره کار با صدای بلند و رسا تمامی مشکلاتی که در این چند سال توسط شرکت و پیمانکاران پیش آمده بود را تشریح کرده و برخواسته خود پافشاری کردند.

بالاخره با مداخله اداره کار کرمانشاه، مدیریت شرکت زمزم ، پیمانکار مربوطه موظف شد که از این تاریخ، طبق قانون کار سال 96  این بخش ازکارگران پیمانکاری را بر پایه حقوق 930 هزار تومان و تمام موارد درج شده در قانون کار پرداخت نمایند. این موارد را دریک صورتجلسه تنظیم شده و به امضا نمایندگان شرکت زمزم و پیمانکار و شورا اسلامی رسید.

به این ترتیب کارگران پیمانکاری کارخانه نوشابه سازی زمزم کرمانشاه، بعد از 5 ساعت اعتصاب به موقع به خواسته های خود رسیدند و با خوشحالی از نتیجه ای که از این همدلی و اتحاد گرفته بودند، به سر کار بازگشتند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 13 اردیبهشت 1396

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s