روزدوشنبه اول خرداد 1396 در اثر انفجاری که در کارخانه فولاد بویراحمد بوقوع پیوست، ۹ کارگر در آتش سوختند. سوختگی شش تن از کارگران شدید و حال یک تن از آنان به‌ شدت وخیم است و دو کارگر به نامهای زریز حاج بارانی و رسول اکرمی نیز متاسفانه در بیمارستان جانباختند. نماینده بویراحمد در مجلس، آتش‌سوزی را ناشی از «خستگی و یا اشتباه سهوی» کارگران اعلام کرد.

فاجعه ای دیگر، این بار در فولاد بویر احمد

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران ــ خارج از کشور
روزدوشنبه اول خرداد 1396 در اثر انفجاری که در کارخانه فولاد بویراحمد بوقوع پیوست، ۹ کارگر در آتش سوختند. سوختگی شش تن از کارگران شدید و حال یک تن از آنان به‌ شدت وخیم است و دو کارگر به نامهای زریز حاج بارانی و رسول اکرمی نیز متاسفانه  در بیمارستان جانباختند. نماینده بویراحمد در مجلس، آتش‌سوزی را ناشی از «خستگی و یا اشتباه سهوی» کارگران اعلام کرد.

این جنایتی که کارفرما و مسئولین کارخانه فولاد بویر احمد در اثر بی توجهی و عدم رعایت اصول ایمنی و حفاظت آفریده اند و همچون حادثه دلخراش معدن زمستان یورت آذرشهر و قربانی شدن 44 نفر از کارگران این معدن  نه تنها تکاندهنده است بلکه عمق و قساوت نظام سرمایه داری جمهوری اسلامی را نشان میدهد که کوچکترین ارزشی در قبال زندگی و هستی کارگران قائل نیست و فقط برایشان تولید ارزش اضافه بیشتر مطرح است.
بدون شک متهمین اصلی این انفجار بهر شکل و یا هرعلتی اتفاق افتاده باشد سرمایه داران جنایتکاری هستند که به قصد کسب سود بیشتر، صرفه جویی و عدم توجه به مسائل ایمنی محیط کار، از جان کارگران مایه گذاشته و آنها را به مسلخ میفرستند.

کارخانه فولاد بویراحمد 160 کارگر دارد و در حال حاضر متعلق به بخش خصوصی است؛ این کارخانه در سالهای گذشته بارها دست به دست شده‌است. طبق خبرهای منتشر شده  کارگران این کارخانه  8 ماه حقوق معوقه دارند!

دولت با  اجرای  طرح خصوصی سازیها  دست کارفرمایان و صاحبان سرمایه را باز گذاشته که  به هر شکل ممکن برای کسب سود و ارزش اضافی بیشتر کارگران را به بدترین شیوه ممکن استثمار نمایند و هر گاه در مقابل شرایط موجود بخواهند اعتراض نمایند آنها را اخراج نموده و یا بوسیله نیروهای انتظامی مورد سرکوب قرار دهند. کارگران در نظام بشدت سرکوبگرانه و ظالمانه رژیم اسلامی سرمایه هیچ حمایتی ندارند.

سالانه هزاران کارگر بر اثر سوانح و یا بیماریهای ناشی از کار جان خود را از دست می دهند، بدون اینکه عاملان این سوانح مورد بازجویی و محاکمه قرار گیرند یا سعی شود مسائل ایمنی و حفاظتی محیطهای کارگری به عنوان اولویت در دستور کار و مورد توجه صاحبان سرمایه قرار گیرد. این جنایات ضد انسانی  که سرمایه هر روز تولید و باز تولید  می کند هیچوقت در تاریخ  ثبت نمی شود.

تمام این کشتارها ، ضرب و شتم و بی حقوقی ها ناشی از دو علت اصلی می باشد یکی حرص و آز سیری ناپذیر طبقه سرمایه دار و جنایت پیشگی دولت های حامی شان و دیگری متشکل نبودن کارگران در تشکل های مستقل خود. کارگران بدون چنین تشکل هایی نمی توانند مطالبات خود را پیگیری کنند در نتیجه این خود بر میزان حوادث ناشی از کارمی افزاید. کارگران با داشتن تشكل های كارگری و حضورشان در صحنه می توانند از طریق تشکیل كمیسیون های ایمنی محیط كار با نظارت نمایندگان واقعی کارگران به مشکل ناامنی محیط كار رسیدگی کرده و كارفرما را مجبور به تخصیص بودجه ای برای ايمن کردن محیطهای کاری كارگران بنمایند. در محیط های كاری فاقد تشكل كارگری، اعتراض  کارگران به ناامنی محیط كار به هر درجه ای با اخراج  و سرکوب پاسخ داده می شود و در نتیجه هیچ اعتراضی امکان بروز نمی یابد. بنابر این حکومت اسلامی سرمایه با حمایت از سرمایه داران و سرکوب  تشکل های کارگری متکی به نیروی کارگران کمر به نابودی کارگران بسته است.
این جنایات ضد کارگری و تکاندهنده ننگی دیگر بر تاریخ نظام سرمایه داری و حاکمان آن میباشد، و ضمن اینکه نباید در مقابل آن ساکت نشست؛ این وظیفه مهم را جلو پای طبقه کارگر ایران، فعالین کارگری و نهادهای کارگری در همبستگی با کارگران می گذارد که مصمم تر و متشکل تر برعلیه این نظام نکبت بار و انگلی به مبارزه  برخاسته و خواهان محاکمه شدن مسببین این جنایت هولناک  شوند.

ما نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران ـ خارج کشور  ضمن  ابراز همدری با این عزیزان در آتش سوخته عهد  می کنیم با حمایت از مبارزه طبقه کارگر، پیگیری و افشای این نوع فجایع و دیگر اعمال ضد کارگری  تا رهایی کامل طبقه کارگر از پای ننشینیم .

مرگ بر حکومت جنایتکار سرمایه داری اسلامی ایران
پر توان باد اتحاد و همبستگی طبقاتی کارگری
زنده باد آزادی! زنده باد سوسیالیسم!
خرداد 1396 – می  2017

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران ـ خارج کشور

nhkommittehamahangi@gmail.com
http://nahadha.blogspot.com

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s